FAMNITov poletni tabor
Matematika je kul
Koper, 17. - 20. avgust 2011

Predavanja in delavnice




Znate sestaviti Rubikovo kocko?
Nastja Cepak in Marija Jurkovič, študentki UP FAMNIT
3 x 3 x 3 kocka + 6 barv = Rubikova kocka. Vsi jo poznamo. "Izumljena" je bila skoraj po pomoti. Trenutni rekord v hitrostnem reševanju je le nekaj nad 6 sekund. Mi si jo bomo ogledali z bolj algebraičnega vidika. Ste vedeli, da se da Rubikovo kocko vedno rešiti v največ 20-ih potezah?




Popravimo, kar se popraviti da
Pavel Fičur, UP FAMNIT
Se spomnite otroške igre, pri kateri ste si besedo, ki si jo je prvi igralec izmislil, "podajali" šepetaje na uho do zadnjega igralca? A je prišla enaka beseda do konca? Običajno ne. Tako je tudi pri sodobnih komunikacijah (telefon, internet ...). Spoznali bomo nekaj matematičnih prijemov, ki nam pomagajo, da lahko napako pri prenosu vsaj odkrijemo, nekatere pa celo popravimo. Ali drugače: "Če se nam skodelica razbije tako, da še vedno drži čaj, jo lahko zalepimo in uporabljamo naprej."


Ko grafi priskočijo na pomoč
Mag. Boštjan Frelih, UP FAMNIT
Ali lahko diagram na sliki narišemo z eno potezo, tako da svinčnik ne odmaknemo z risalne površine in vsako "črto" (ravno ali ukrivljeno) narišemo natanko enkrat? Ali lahko skakač (konj) obišče vsako polje šahovnice z zaporedjem skokov in zaključi sprehod na začetnem polju? Na taka in podobna vprašanja bomo poiskali odgovore s pomočjo rezultatov s področja matematike, ki mu pravimo teorija grafov.


Zome - Spoznajmo poliedre
Olga Kaliada, študentka UP FAMNIT
Spoznali bomo, kaj so to poliedri in fulereni ter njihove lastnosti. S pomočjo konstrukcijskega sistema ZOMETOOLS se bomo naučili sestaviti nekaj poliedrov.




GeoGebra - Ko enačbe oživijo
Dr. Boštjan Kuzman, PeF UL
S pomočjo računalniškega programa GeoGebra bomo risali krivulje, kolesarje, zmaje in druge matematične pošasti. Brihtna glava in čelada obvezna!




Matematika: od zapletene simbolnosti do preproste vsakdanjosti
Prof. dr. Dragan Marušič, UP FAMNIT
Čeprav so nekateri matematični izsledki v ozadju delovanja naše družbe, se matematika v vsakdanjem življenju večine posameznikov ustavi že pred uporabo štirih osnovnih računskih operacij. In na celi črti pogrne ob preprostih pravilih logičnega sklepanja. Povedano še nekoliko drugače: čeprav je matematika poleg materinega jezika edini predmet, ki se poučuje vse od prvega razreda pa do mature, pri marsikom vzbuja neugodje in odpor. Namen tega predavanja je pokazati, da matematika navkljub uporabi zapletenega simbolnega jezika posega tudi v prostor preproste vsakdanjosti.


Sedem ugank o potencah števila dve
Dr. Martin Milanič, UP FAMNIT
Vsi poznamo potence števila dve: 1,2,4,8,16,32,... Zelo pogosto se pojavljajo na raznih področjih matematike in računalništva: Število vseh podmnožic dane množice je potenca števila dve, prav tako tudi vsota elementov poljubne vrstice Pascalovega trikotnika. Največje znano praštevilo je za ena zmanjšana potenca števila dve, kocko tofuja pa lahko z $n$ ravnimi rezi razrežemo na kvečjemu $2^{n}$ delov. Na predavanju bomo zastavili in rešili sedem ugank o potencah števila dve in si pri tem sposodili ideje iz teorije števil in teorije iger.


Kaj vse lahko narišemo z ravnilom in s šestilom?
Dr. Marko Orel, UP FAMNIT
Ali lahko le s pomočjo ravnila in šestila narišemo pravilni sedemkotnik? Kako je s pravilnim petkotnikom? Na predavanju si bomo ogledali, katere pravilne $n$-kotnike lahko skonstruiramo le s pomočjo ravnila in šestila. Ugotovili bomo, da je konstrukcija teh likov tesno povezana s posebnimi praštevili, ki so poimenovana po Pierre de Fermatu, znanem matematiku iz 17. stoletja.




Kdo bo vse to oplel?
Dr. Dragan Stevanović, Univerza v Nišu in UP FAMNIT
Zabavali se bomo s številnimi nalogami, pri katerih je že na samem začetku na problem potrebno pogledati z drugega vidika, da lahko začnemo z reševanjem. Primer take naloge je: Na nekaterih področjih tabele velikosti 10 x 10 je zrasel plevel. Plevel se širi na naslednji način: če je več kot polovica sosednjih polj nekega polja poraslih s plevelom, se plevel razširi tudi na to polje. Kaj mislite, lahko plevel pokrije vso tabelo, če je na začetku le 9 polj poraslih s plevelom?


Čari igre SET
Dr. Vito Vitrih, UP FAMNIT
Igra SET je igra s kartami, ki se med seboj razlikujejo po štirih kriterijih: število, barva, oblika in polnilo. Cilj je poiskati t.i. set-e, to je nabor treh kart, ki so si po vsakem izmed štirih kriterijev med seboj vse enake ali povsem različne. Na predavanju se bomo igrali to razburljivo družabno igro in spotoma spoznali matematične trike, ki se skrivajo v ozadju.